Literatura fachowa – najlepszy przyjaciel programisty

0
1114

Z okazji ostatniej promocji na Helionie nie mogłem sobie odmówić kupna kolejnej paczki książek. Zazwyczaj niekoniecznie zawyżam statystyki czytelnictwa w Polsce, ponieważ większość książek kupuję z rynku wtórnego, ale jeżeli idzie o literaturę fachową przeważnie wybieram sklepy. Dobre książki (a tylko te są mi potrzebne) rzadko są sprzedawane przez właścicieli.

Książki przyszły. Zapłaciłem za nie prawie dwieście złotych (przypominam – promocja cenowa na każdą z nich) i mimo, że nie jest to niska cena, z łatwością mogę sobie przypomnieć zamówienia na literaturę, opiewające na dwukrotnie większą kwotę.

Chciałem napisać długi artykuł o tym co złożyło się na rozwój mojej kariery zawodowej. Skasowałem go jednak w połowie bo przecież nikogo to nie obchodzi. Dlatego chciałbym tylko powiedzieć o jednej, bardzo ważnej w moim odczuciu, sprawie.

Czytanie literatury fachowej znacząco zwiększa Twoje szanse na rozwój kariery

Nie mam na poparcie tej tezy żadnych badań naukowych. Opieram się wyłącznie na swoim przykładzie. Ale jeżeli jesteś podobnym do mnie „przeciętniakiem” 🙂 czyli solidnym rzemieślnikiem, który chce jak najlepiej wykonywać swoją pracę, to dobrze jest się uczyć od najlepszych.

Literatura fachowa :)

Ilu takich najlepszych masz w swoim otoczeniu? Zawsze jakiegoś znajdziesz, ale czy będzie on akurat miał czas i chęci dzielić się z Tobą swoją wiedzą? A dzięki książkom, za kilkadziesiąt złotych od sztuki, możesz uczyć się od najlepszych.

Oczywiście, nie jest to to samo co rozmowa i nauka na żywo. Książki mają swoje ograniczenia. Można je jednak stosunkowo łatwo obejść – pisałem już o „pair readingu” 🙂

Jednak możliwości, jakie oferują przyprawiają wręcz o zawrót głowy. W tej chwili możesz kupić tysiące książek w których eksperci z każdej dziedziny dzielą się swoją wiedzą. Jeżeli jesteś programistą, praktycznie każde, najmniejsze nawet poletko wiedzy jest obstawione i opisane przez ludzi, którzy zjedli sobie na temacie zęby.

Uczenie się od najlepszych jest szczególnie ważne w pierwszym okresie swojej kariery. Nie wiesz jeszcze wielu rzeczy a koledzy z biurka obok nie zawsze mają wypracowane najlepsze praktyki pracy. W takim przypadku literatura pokaże Ci sposoby pracy najlepszych w naszej branży, spowoduje wzrost Twojej wiedzy, pewności siebie i wartości na rynku pracy.

Pamiętam siebie sprzed dziesięciu lat i gdy sam stawiałem pierwsze kroki, książki niesamowicie mi pomogły. Chciałbym, żeby pomogły też Tobie. Bardzo łatwo można doradzić książki nie związane z daną technologią, a programowaniem jako takim. Dla początkujących poleciłbym:

  • Kod Doskonały, Steve McConnell (otworzyła mi oczy na temat Czystego kodu)
  • Software Craftsman, Mark Mancuso
  • Czysty kod/Mistrz czystego kodu (dowolna z nich), Robert C. Martin
  • Rusz głową! Wzorce projektowe (wiem, wydaje się śmieszna, ale to pozory)

Lektura powyższych naprawdę da Ci solidny zastrzyk wiedzy i pozwoli wznieść się na wyższy poziom. Po przyswojeniu sobie wiedzy w nich zawartej będziesz patrzył na problemy z innej (prawdopodobnie lepszej) perspektywy, pisał ładniejszy kod. Będziesz lepszym programistą. Czego Ci serdecznie życzę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments