Dlaczego „dlaczego” jest tak ważne?

0
1117

Słuchałem jakiś czas temu podcastu o technologii Blockchain. Gość poproszony o przyblizenie pojęcia zaczął od sposobu implementacji. Ja, słuchając go, za nic nie mogłem zrozumieć o co mu chodzi. Zabrakło „dlaczego” – trzech zdań, które wyjaśniłyby do czego ten Blockchain tak naprawdę służy i jaki problem rozwiązuje. 

I takie wyjaśnienie w końcu nastąpiło a ja w końcu zrozumiałem poprzednie zdania. O ile łatwiej byłoby, gdyby opowiedzenie „dlaczego” nastąpiło na początku a nie w środku opowieści.

I wtedy przypomniał mi się, wiekowy już, wykład Simona Sineka „Zaczynaj od dlaczego”. Zachęcam do zapoznania się z nim każdego, kto choć raz na jakiś czas musi komuś coś wyjaśnić (a są tacy, których to nie dotyczy?).

Oglądając prelekcję Sineka przypomniało mi się szkolenie na Scrum Mastera i wartości tam wymienione. Wiele uwagi prowadzący położyli na zaakcentowanie tego, że żadne narzędzie nie pomoże wprowadzić SCRUMa w organizacji, w której nie będzie zrozumienia DLACZEGO wartości, które SCRUM prezentuje są tak ważne.

„Dlaczego” pojawia się wszędzie. Dobrze jest stawiać je na pierwszym miejscu, ponieważ od to niego zależy „Co” i „Jak”. Bez odpowiedzi na „dlaczego” nie mamy nawet co myśleć o poprawnej implementacji. A poprawnie postawione „dlaczego” może spowodować, że do implementacji w ogóle nie dojdzie.

Jeżeli myślisz sobie, że to Ciebie nie dotyczy, jesteś w błędzie.

Jesteś prezesem dużej firmy prezentującej światu wasze najnowsze osiągnięcia? Programistą opowiadającym o oddanej właśnie części kodu? Żoną domową (LOL) proszącą dziecko aby wyrzuciło śmieci?

„Dlaczego” pozwoli odbiorcy zrozumieć sens tego co mówisz, dotrze do niego bardziej niż samo „co”, a przez to spowoduje najprawdopodobniej głębsze zaangażowanie/akceptację. Czy to związaną z kupnem Twoich produktów, zaakceptowaniem kodu czy tym nieszczęsnym wyniesieniem śmieci.

Choć co do tego ostatniego nie jestem pewien 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments