DevTalk #73 (o testowaniu)

0
2498
Plansza tytułowa DevTalk #73

Podcast DevTalk prowadzony przez Maćka Aniserowicza znajduje się, w mojej opinii, w czołówce polskich audycji IT. Odrębną sprawą jest fakt, że jest tych audycji dość mało, biorąc pod uwagę ich mnogość w innych tematykach. Tak czy inaczej siłą DevTalk wydaje mi się dobór odpowiednich gości. W odcinku nr 73 tymi gośćmi byli testerzy.

I nie pisałbym o tym, bo wśród wcześniejszych 72 odcinków były inne, takie same o ile nie lepsze. Jednak w środowisku programistów, mam wrażenie, cały czas pokutują pewnego rodzaju uprzedzenia, stereotypy i przekonania. A to dotyczące „wymiataczy-samotników”, a to współpracy z biznesem. Jednym z takich stereotypów jest także wizerunek testera-klikacza, mechanicznie wyszukującego sposobów na wysypanie testowanego oprogramowania.

Goście zaproszeni przez Maćka burzą ten stereotyp i to właśnie skłoniło mnie do napisania tego krótkiego wpisu. To i fakt, że oprócz pokazywania testerów w jak najlepszym świetle, pokazali ich także jako pełnoprawnych członków zespołu wytwarzającego oprogramowanie, świadomych swoich obowiązków i rozwijających umiejętności potrzebne im do testowania. Nie kopiujących programistów, ale uzupełniających ich pracę.

Dodatkowo, taka wisienka na torcie, z rozmowy może wyciągnąć wiele dla siebie nie tylko tester czy programista, ale także kierownik zespołu, czy ogólnie osoba związana z pracą w IT. Niektórzy znajdą tam wskazówki jak lepiej wykonywać obowiązki, niektórzy odkryją rzeczy, których nie robili, a mogliby. Ogólnie – bardzo fajnie posłuchać zaproszonych tam gości, bo widać że „z niejednego pieca chleb jedli” i mają duże doświadczenie, którym chcą się dzielić.

Na tym kończę. Nie jest to pierwszy podcast, do którego słuchania zachęcam. Wcześniej była Ostra Piła, a w swoim telefonie mam ich jeszcze co najmniej kilka i po którymś, równie udanym odcinku, z pewnością pospieszę Was o nich poinformować. Miłego słuchania.

 

Link do DevTalk #73: https://devstyle.pl/2018/03/05/devtalk73-o-zawodzie-testera-z-maciejem-kirkickim-i-jakubem-rosinskim/

Pod linkiem znajdziecie odnośniki do omawianych w odcinku tematów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments