4Developers Gdańsk – wrażenia

8
3177

4Developers Gdańsk – long, long time ago…

Pewnego dnia otrzymałem maila, który bardzo mnie zaskoczył. Otóż Maciek Aniserowicz zaproponował mnie jako kandydata odpowiedniego do rady programowej konferencji 4Developers Gdańsk, czy też – bardziej precyzyjnie – gdańskiej edycji tej konferencji. Mimo pewnych obaw zgodziłem się na propozycję – w myśl zasady, że warto próbować wszystkiego co nieznane.

Jak się okazało, pracy nie było dużo. Moja rola polegała na aktywnym promowaniu uczestnictwa w konferencji a następnie przejrzeniu wszystkich nadesłanych zgłoszeń i wybraniu z nich tych najciekawszych. Nie było to łatwe, bo wszystkie tematy wydawały się ciekawe, ale w końcu udało mi się jakoś zaszeregować każde z nich i ustalić najbardziej odpowiadającą mi wersję agendy. Było to zadanie o tyle trudne, że z jednej strony chciałbym prezentacje które najbardziej mi odpowiadają, z drugiej miałem świadomość, że nie jestem jedynym uczestnikiem i muszę wybrać to, czego chcą inni słuchacze (a przynajmniej to, co mi się wydaje, że chcą 🙂 ). Chyba mi się to udało – zobaczymy po ocenach prelegentów, a ja ze swojej strony chciałbym także krótko przedstawić konferencję z mojej perspektywy – tak jak to zazwyczaj robię.

Skład rady programowej
Ku pamięci, w razie gdyby nigdy więcej się nie udało 🙂

4Developers Gdańsk – now

Jako, że jestem świeżo po urlopie, nie było mi łatwo wstać. Najpierw chciałem jechać rowerem do biura, a następnie komunikacją na konferencję, ale ulewny deszcz uniemożliwił ten plan – musiałem wziąć ze sobą komputer, który na pewno by zamókł. Pojechałem zatem tramwajem, a stali czytelnicy wiedzą, jak wygląda mój stosunek do komunikacji miejskiej. Tym razem było podobnie, ale jakoś, bardzo zmoczony, dotarłem w końcu na miejsce.

Konferencja została zorganizowana w bardzo przyzwoitym hotelu Focus we Wrzeszczu. Szatnie co prawda nie wydawały mi się przemyślane, a informacji, że konferencja odbywa się na drugim piętrze nie było widocznie umieszczonej i duża część osób lekko się gubiła przy wejściu, ale gdy już weszło się na górę, rejestracja przebiegała bardzo sprawnie – nawet gdy ktoś (jak ja) zapomniał biletu, nie było żadnego problemu i każdy został szybko obsłużony.

4Developers Gdańsk – prelekcje

1,2

Niestety, nie mogłem uczestniczyć w pierwszej prezentacji, ale wygłaszał ją Adam Sitnik, więc jestem pewien, że była na jego zwykłym, świetnym poziomie. Podobnie, opuściłem prelekcję Marcina Hoppe, bo widziałem ją wcześniej na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy .Net. Z rozmów w kuluarach wiem, że obie miały świetny odbiór. Zamiast tego poszedłem na wykład Dominika Przybysza pt. „Porty i adaptery” ze ścieżki App Arch. Bardzo przyjemna prezentacja, prowadzona dokładnie w taki jak lubię sposób – czyli przejechanie po koncepcie bez schodzenia do szczegółów. Zresztą – nie oszukujmy się – od pewnego momentu kolejne innowacyjne propozycje nowych architektur to zaledwie wariacje istniejących rozwiązań, czerpiące z wcześniej opisanych pomysłów i dokładające do tego nowego miksu przede wszystkim bajkę – czyli opowieść, dlaczego akurat ta kolejna architektura jest mesjaszem świata IT.

3

Na trzecią turę wróciłem na ścieżkę .Net i była to najlepsza decyzja dzisiaj – Konrad Kokosa opowiedział o ETW, podając mi na tacy odpowiedzi dotyczące wielu problemów, z którymi dziś się spotykam w mojej pracy zawodowej. Zresztą, podejrzewam, że podobnie jak większość z nas – czyli jak dociec co powoduje problem na serwerze produkcyjnym. ETW i narzędzia do pracy z nim są niesamowicie potężnym zestawem potrafiącym pomóc w rozwiązaniu najtrudniejszych problemów nawet na zdalnych serwerach. Dość powiedzieć, że dzięki nim można nawet zdiagnozować powody zakleszczeń wątków, czy wycieków pamięci zarządzanej. Już dziś od samego rana zacząłem zabawy z nowo poznanymi przyjaciółmi i im bardziej się w to zagłębiam, tym bardziej jestem entuzjastyczny 🙂

4

Jako czwartą prelekcję polecono mi Szymona Wardę z jego wystąpieniem dot. baz danych. Tu wg mnie troszkę gorzej. Szymon mówi bardzo szybko, o czym sam na początku ostrzegł. Do tego przedstawił bardzo szeroki zakres baz danych, ale do tego nie trzeba prezentacji, a po prostu przeczytania zestawień baz danych. Moim zdaniem zarówno tytuł prezentacji jak i jej opis obiecywały dużo więcej, niż rzeczywiście otrzymaliśmy. A być może po prostu nie byłem w grupie docelowej.

Tutaj ciekawa wstawka, którą zauważyłem na twitter.com – prelegenci zazwyczaj tańczą po scenie i można wyróżnić kilka typów tańca – Konrad ma skłonności do cha-chy a Szymon namiętnie walcuje 🙂

Pora na lunch – kolejka była dość długa, jak zwykle na takich spotkaniach, ale dawało to szansę na podejście do wystaw sponsorów i porozmawianie sobie na luźne tematy, a jeżeli idzie o jedzenie to wyglądało bardzo ładnie, ale zjadłem i tak swoje z pudełka – nie chciało mi się czekać no i nigdzie nie widziałem ryżu 🙂

Po Szymonie wolałem już nie ryzykować i wróciłem na stałe na .Net.

5

Piotr Gankiewicz opowiedział na przykładzie o tworzeniu infrastruktury związanej z procesem kodowania. Pokazał jak automatyzować, deployować, orkiestrować i pewnie jeszcze inne „acie” też tam były, ale niestety – jak na 45 minut było tego za dużo. Przynajmniej dla mnie, dla którego temat był ciekawy, ale jednocześnie nie miałem z tym wcześniej do czynienia. Chciałbym prezentację Piotra, po którym widać było ogromną wiedzę i przygotowanie, zobaczyć na komputerze, z możliwością zatrzymywania się na wybranych slajdach i spokojnego przetrawienia ich. Nie powiem – czułem się tam trochę ciemny jak tabaka w rogu, bo to co pokazał Piotr było naprawdę fajne i przydatne, a jednocześnie praktycznie nic z tym nie miałem do czynienia. Docker jest dla mnie magią i te inne przydatne narzędzia zresztą też. Taka prezentacja jednak też może być przydatna – choćby właśnie do tego, by uzmysłowić sobie jak wiele się nie wie 🙂

6

Po nim Łukasz Pyrzyk w bardzo ciekawy sposób opowiedział o strukturach w .Net. Temat niezwykle ciekawy, akurat w moim typie (ciekawe, czy nie aby dlatego, że sam go wybrałem :P), ale muszę powiedzieć, że cała sala była chyba tego samego zdania. Świetna prezentacja, dużo wiadomości o tak pozornie prostych rzeczach jak struktury. Do tego wszystkiego pod koniec wygarnąłem bardzo fajną koszulkę, więc podwójnie miło wspominam 😛

7

Kolejna, już ostatnia z prezentacji na których byłem, kompletnie nie pokrywała się z opisem. Albo mi coś umknęło. Prezentował nie tylko Łukasz, ale jego kolega. Tematem były trzy raczej bardzo specyficzne przypadki błędów, które należało znaleźć i rozwiązać i tylko druga część, w której prelegenci próbowali spiąć wszystko w całość, ratowała sytuację. Dodatkowo nie za bardzo rozumiałem sens dwóch prowadzących – role nie były podzielone równo, a do tego Łukasz widocznie górował doświadczeniem nad swoim kolegą, przez co ten drugi wypadał gorzej, niż było w rzeczywistości. Prezentacja wg mnie byłaby dużo lepsza, gdyby pozbawiona była pierwszej części. Pozbawiona, lub może lepiej – część ta byłaby mocno skompresowana i służyła wyłącznie do zasygnalizowania, że tak perfidne błędy się zdarzają i nie jest to jakaś szczególna rzadkość, a następnie szła dłuższa opowieść wyjaśniająca jak sobie z tym radzić.

4Developers Gdańsk – podsumowanie

I tyle. Na ostatniej prezentacji – o Xamarin – nie mogłem już być, a szkoda, bo była ona skierowana do takich początkujących leszczy jak ja 🙂 A przynajmniej tak wskazywał jej tytuł. Wyszedłem z konferencji uzbrojony w dwa piankowe miecze z goldenline.pl, a po przyjeździe do domu posłużyły one do pasowania córek na rycerzy i stoczenia bitwy na dwa miecze i ręcznik 🙂

Konferencję uważam za bardzo udaną. Zazwyczaj, jeżeli w ciągu dnia jestem na jednej bardzo dobrej prezentacji to uważam to za swój sukces. A jeżeli, tak jak tu – było tych prezentacji cztery, z czego jedna prawdziwie przydatna w codziennej pracy, to mogę uznać to za naprawdę coś. Żałuję tylko, że nie jestem tak bardzo otwarty i nie pogadałem ze wszystkimi osobami, z którymi miałem ochotę zamienić choć kilka słów. Tak czy inaczej mam nadzieję, że 4Developers zagości na stałe w Gdańsku, a ja jeszcze nie raz będę miał okazję móc wpływać na program wystąpień.

 

*Dziwna konstrukcja nagłówków, która zwiększa procent występowania słowa kluczowego „4Developers Gdańsk” służy do testowania wyników w wyszukiwarkach. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damian Antonowicz
6 lat temu

Hej Paweł,

Szkoda, że nie mogłeś wpaść na moją prezentacje o Xamarinie – chętnie przeczytałbym o twoich wrażeniach z niej 😉 Podsyłam za to linka do posta na moim blogu, który jest podsumowaniem tego o czym mówiłem na prezentacji: https://blog.damianantonowicz.pl/2017/03/24/xamarin-jak-sie-do-tego-zabrac-w-2017/ enjoy!

Piotr Gankiewicz
6 lat temu

Cześć,
Dzięki za recenzję! To co prezentowałem wrzucę na swój blog oraz YT w niedalekiej przyszłości, bo na pewno nagram na ten temat screencasty. Wiem, że materiału było dużo i jest to mocno rozległy temat ale taki był cel, żeby pokazać, że się da wszystko ze sobą spiąć i nie jest to niesamowicie skomplikowane jak się niektórym osobom może wydawać :).

Łukasz Pyrzyk
6 lat temu

Serdeczne dzięki za miłe słowa!: )

Konrad Kokosa
6 lat temu

Dzięki za miłe słowa! Serce się raduje jak to o czym się mówiło faktycznie potem komuś przydaje się w pracy. Nad cha chą muszę popracować 😉