Visual Studio w trybie administratora

0
2596
Visual Studio w trybie administratora

Opis problemu

Zazwyczaj gdy otwieram Visual Studio, muszę to zrobić w trybie administratora. Dawno temu znalazłem sposób na częściowe zautomatyzowanie tej czynności. Działa ona nie tylko dla VS, ale także innych aplikacji.

Rozwiązanie nr 1

Aby zawsze uruchamiać program w trybie administratora, należy kliknąć nań prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję „Właściwości” (Properties), a następnie przycisk „Zaawansowane” (Advanced…) i zaznaczyć „Uruchom jako administrator” (Run as administrator). Cała procedura na zrzucie ekranu poniżej:

Procedura uruchamiania VS w trybie administratora
Procedura uruchamiania VS w trybie administratora

To rozwiązanie sprawdza się w 80% przypadków, zatem przez długi czas wystarczało. Jednak ostatnio przeinstalowałem system, a takie wydarzenie to często bodziec do większych zmian, więc postanowiłem przy okazji sprawdzić, czy nie ma nic lepszego. Rozwiązanie proponowane wyżej niestety nie sprawdzi się, jeżeli chcemy uruchomić którąś z ostatnio otwieranych solucji, jak pokazano niżej:

Najpoważniejsza wada rozwiązania nr 1
Najpoważniejsza wada rozwiązania nr 1

Po kliknięciu, Visual Studio uruchomi się w trybie użytkownika. Aby to obejść, należy uruchomić najpierw VS, a dopiero później wybrać ostatnio otwieraną solucję, co nie jest bardzo trudne, ale pochłania trochę więcej czasu.

Rozwiązanie nr 2

Wady tej nie ma kolejne rozwiązanie, którego używam obecnie. Aby zawsze uruchamiać programy w trybie administratora, należy znaleźć plik wykonywalny. W naszym przykładzie, gdzie skupiam się na VS, będzie to devenv.exe. W mojej wersji znajduje się on w folderze:

C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio\2017\Professional\Common7\IDE

(lub np.: C:\Program Files\Microsoft Visual Studio\2022\Professional\Common7\IDE)

Klikamy na niego drugim przyciskiem myszy, wybieramy „Troubleshoot compatibility” (Rozwiązywanie problemów z kompatybilnością)(niestety, nie mam polskiej wersji Windows, więc nie znam dokładnego polskiego odpowiednika. Podejrzewam jednak, że załączone screeny pomogą w znalezieniu opcji). Następnie wybieramy „Diagnozuj program” (Troubleshoot program), zaznaczamy „Program wymaga dodatkowych uprawnień” (The program requires additional permissions), klikamy „Dalej” (Next) i „Testuj program” (Test the program…). Po pomyślnym uruchomieniu aplikacji w trybie administratora, klikamy ponownie „Dalej”, następnie „Tak, zapisz ustawienia dla tego programu” (Yes, save these settings for this program), i kończymy wciskając przycisk „Zakończ” (Close).

Uwaga

Być może nie jest to oczywiste, dlatego przestrzegam. Nadawanie trybu administratora niezaufanym aplikacjom może doprowadzić do poważnych uszkodzeń systemu, lub co gorsza, umożliwić ataki na naszą prywatność. Jest to zalecane tylko w przypadku aplikacji, co do których macie pewność, że nie wyrządzą żadnych szkód.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments