Witam ponownie,
Tym razem chciałbym przedstawić projekt, którym będę się zajmował w ramach udziału w konkursie DajSięPoznać. Cel projektu został wybrany na chybił trafił, bo nie on sam jest tu najważniejszy. Nie skupiam się na stworzeniu kompletnego rozwiązania od A do Z, ponieważ jest to z góry skazane na porażkę w obecnej sytuacji. Jeżeli okaże się, że pomysł chwyci i komuś się spodoba, nie wykluczam kontynuowania prac nad nim. Zatem…
Opis problemu
Jestem stałym użytkownikiem Endomondo. Rejestruję tam treningi różnych typów ze szczególnym uwzględnieniem kolarstwa, treningów siłowych, kardio oraz joggingu. Rocznie rejestruję grubo ponad 500 treningów i coraz bardziej jestem tym zmęczony. Zmęczony faktem jak bardzo Endomondo jest przydatne, ale przy tym uzależniające, a kolejny nałóg to nie jest to, z czym chcę się mierzyć. Postanowiłem zatem zrezygnować z rejestrowania treningów wszystkich typów oprócz siłowych i powiązanych z siłownią. Zamiast robić to w zeszycie, chciałbym mieć możliwość używania do tego telefonu i korzystania ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnego urządzenia. Do tego super byłoby mieć możliwość migracji treningów z Endomondo.
Proponowane rozwiązanie
GymBooster – aplikacja do prowadzenia treningów siłowych. Wersja na urządzenie mobilne + interfejs webowy do łatwego zarządzania + backend w chmurze. Z tego krótkiego opisu słowa kluczowe:
- urządzenia mobilne
- interfejs webowy
- chmura
uznaję za najważniejsze – nie miałem z tymi sprawami do czynienia zbyt wiele i korzystając z okazji chciałbym spróbować czegoś nowego. Myśląc o aplikacji, w bardzo krótkim czasie wymyśliłem mnóstwo funkcji, które mogłaby mieć, a które powstaną tylko, jeżeli pomysł chwyci. Niektóre z nich:
- Możliwość rejestrowania treningów w danym dniu
- W obrębie treningu różne ćwiczenia wybierane z menu kontekstowego – ilość serii, powtórzeń, ciężaru
- Wiele ćwiczeń w jednym menu, ulubione ćwiczenia dla szybkiego wyszukiwania, ćwiczenia niestandardowe
- Rejestrowanie czasu treningu i poszczególnych ćwiczeń
- Migracja z innych systemów i na inne systemy
Więcej i tak nie ma sensu wypisywać, przejdę zatem do przedstawienia ogólnego planu działania „na ten sprint” (w cudzysłowie, bo ze sprintem ma niewiele wspólnego, chodzi raczej o jedną iterację w rozumieniu pomysł-wykonanie-odbiór):
- Założenie bloga (www.podziemiazamkul.blogspot.com)
- Założenie repozytorium (https://github.com/PawelSzczygielski/DajSiePoznac)
- Przystąpienie do konkursu
- Backend C# – prosty pojemnik z jednym sztucznym treningiem
- Frontend webowy – wyświetlanie treningu
- Frontend mobilny – wyświetlenie treningu
Z powyższego pierwsze trzy punkty zostały wykonane. Niby najprostsze, ale zarazem, według jednego z moich opowiadań na Facebooku, najważniejsze 🙂
[…] już tam są i to się w tej chwili liczy. Mogę z czystym sumieniem odkreślić kolejny krok z mojej listy i przejść do kroku następnego – czyli na warsztat idzie aplikacja […]